Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Popular articles

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

نکاتی که باید در هنگام استفاده از اشعه ماوراء بنفش بدانیم

 نکاتی که باید در هنگام استفاده از اشعه ماوراء بنفش بدانیم

 اثرات ضد میکروبی اشعه (UV) به میزان پرتو تابیده شده و به مسافت بستگی دارد و هر چه میزان پرتو بالا بوده و مسافت کمتر باشد تعداد سلول های میکروبی نابود شده، افزایش می یابد.اشعه ماوراء بنفش جزء پرتوهای غیر یونساز می باشد و بدلیل خاصیت قطع انتقال عفونت از هوا، در کنتـرل فیزیکی میکروارگانیسم ها مورد استفاده قرار می گیرد.

باکتری ها به علت داشتن پروتئین و اسید نوکلئیک، می توانند مقدار زیادی از اشعه ماورا بنفش را جذب نمایند و اگر باکتری ها در مسیر اشعه قرار گیرند به علت آسیب رسیدن به DNA، کشته خواهند شد.

 به همین دلیل از چراغ اولتراویوله برای گندزدایی اماکن پرجمعیت، اتاق عمل، اتاق تهیه محیط کشت، آزمایشگاهها، بیمارستان ها و دستگاههای بسته بندی دارو استفاد می شود.

باید بسیار توجه داشت که درصورت تابش مستقیم نور لامپ ها به چشم ، باعث صدمه در شبکیه شده و اگر پوست به مدت طولانی با آن درتماس باشد دچار سرطان خواهد شد.

 

نکات ایمنی لازم در استفاده از دستگاه UVD ROBOT برای ضدعفونی بیمارستان ها و سایر مکان ها

 1. فقط میکروارگانیسم هایی که در سطح اجسام و در تماس مستقیم با پرتو قرار گرفته اند به این پرتو حساس هستند.

 2. استفاده از UV متر جهت کنترل دوز پرتودهی لامپ

 3. استفاده از تایمر و یا یادداشت زمان مصرف کنترل زمان و کارکرد لامپ

 4. جهت افزایش بهتر راندمان دستگاه باید به طور دوره ای سطح لامپ با الکل تمیز گردد تا چربی ها و گرد و غبار بجای مانده روی شیشه لامپ ها مانع شدت پرتوهای منتشر شده نشود.

 5.  در واقع استفاده لامپ، پنجره و شیشه ها پوشیده و تاریک شود. در نور مرئی اثر باکتری کشی به میزان زیاد کاهش می یابد.

 6. درصورت نیاز به تماس مستقیم افراد با دستگاه حتما بایستی از لباس های محافظ و عینک ضد یو وی استفاده گردد.

 7.  با توجه به تعداد مراجعه کنندگان باید هر هفته 2 الی 3 بار از اشعه استفاده گردد (مدت زمان لازم در هر نوبت استفاده از اشعه حداقل 20 دقیقه می باشد).

 8. جهت افزایش بیشتر راندمان ضد عفونی با اشعه یو وی باید قبل از روشن نمودن دستگاه، ابتدا اتاق را به طور کامل شستشو به نحوی که روی دیوار ها و کف زمین چربی و گرد و غبار وجود نداشته باشد، سپس هواکش را خاموش نموده، درب کلیه کمدها و قفسه های شیشه ای موجود در اتاق را باز بگذارید و پس از بستن درب اتاق، درزهای درب را با چسب پوشانیده و سپس چراغ اتاق را خاموش نموده و با استفاده از ریموت کنترل و یا اپلیکیشن موبایلی دستگاه آنرا روشن نمایید .

 9.  

 10. لامپ های حاوی اشعه ماوراء که بصورت سیار استفاده شود بایستی دقیقاً در وسط اتاق قرار گیرد و کلیه وسایل موجود در اتاق کار در معرض تابش نور مستقیم آن قرار گیرد و چیزی مانع تابش نور به اجسام نشود.

 11.  باید توجه داشت که درموقع استفاده دستگاه ضد عفونی ماوراء بنفش، پنجره و شیشه ها پوشیده و اتاق تاریک باشد ، چراکه نورمرئی باعث کاهش زیاد اثر باکتری کشی می گردد.

 12.  با توجه به اینکه چراغ اولتراویوله فقط قسمتی از اتاق را که به آن می تابد گندزدایی می کند. لذا بایستی به فواصل زمانی، چراغ را در تمامی قسمت های اتاق قرار دهید. قبل از روشن کردن چراغ، هواکش را خاموش نموده، درب اتاق را بسته و درزهای درب را با چسب بپوشانید. درب کلیه کمدها، قفسه های شیشه ای و وسایل موجود در اتاق، باز باشد.

 13. بدلیل انتشار گاز ازن بعد از استفاده از دستگاه باید 15 دقیقه صبر کرد تا ازن خوب با هوا مخلوط شده و سپس وارد اتاق مورد نظر شد.

 14. در صورتی که فضای اتاق یا سالن بسیار بزرگ باشد میتوان دستگاه را در چندین جای مختلف قرار داد و انرا روشن نمود تا تمام فضای سالن ضد عفونی گردد البته میتوان بجای یک دستگاه چندین دستگاه uvd robot تهیه کرد و همزمان فضاهای بزرگ را در زمان کوتاهی ضد عفونی نمود.