Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Popular articles

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

وزیر بهداشت: بیمارستان‌های کرونایی از غیرکرونایی جدا شوند

بیمارستان‌های کرونایی

وزیر بهداشت با تاکید براینکه باید بیمارستان های کرونایی از غیرکرونایی جدا شوند، گفت: ماه هاست که مردم به دلیل برخی بیماری های غیرکرونایی نیازمند خدمت هستند و ممکن است در صف طولانی منتظر مانده باشند و شاید جرات نکنند که به بیمارستانی بیایند که در آنجا بیمار کرونایی بستری شده است.

به گزارش ایلنا، سعید نمکی، در دومین اجلاس غیرحضوری روسای دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی سراسر کشور، با اشاره به ایثار و تلاش های شبانه روزی کادر درمان در مقابله با کرونا، خطاب به روسای دانشگاه ها، اظهار کرد: به خوبی واقفم که خانواده بهداشت و درمان کشور روزهای سختی را سپری می کنند و سختی این ایام را با هیچ زبانی نمی توان توصیف کرد. به عنوان یک سرباز کوچک نظام سلامت خاضعانه از تک تک آنها تشکر و قدردانی می کنم.

برای سلامتی مردم آمدیم که جانفشانی کنیم

وی افزود: می دانم که شما تیم بهداشت و درمان کشور در این ایام علیرغم زحمات سخت و تلاش های بی دریغ گاهی نیز مورد بی مهری قرار می گیرید، اما امیدتان به خداوند باشد چراکه ما در این راه پرخطر، فقط با خدا معامله کرده ایم. ما برای سلامتی مردم آمدیم که جانفشانی کنیم و زمانیکه گروهی سود و منفعت پارو می کنند، ما رنج مردم را جارو می کنیم. به قول حافظ: "تو بندگی چو گدایان به شرط مزد مکن، که دوست خود روش بنده پروری داند" تردیدی ندارم اقدامات شما در تاریخ این سرزمین به عنوان یک حرکت بی بدیل ماندگار خواهد بود.

تکیه بر شعار "به مدد الهی کرونا را شکست می دهیم"، تا انتهای مسیر کرونا

وی گفت: ما امروز دوباره با هم پیمان می بندیم که با قدرت و عنایت پروردگار و همدلی و وفاق ملی و با تکیه بر شعار "به مدد الهی کرونا را شکست می دهیم"، این مسیر را تا انتها طی کرده و یک پیمان جدید ببندیم برای مهار بیماری در اقصی نقاط مملکت. البته انتظار داریم که مردم عزیز نیز با ما همراهی کنند؛ عروسی هایی نگیرند که زنجیره ای ازعزا را در پی داشته باشد و دورهمی هایی تشکیل ندهند که باعث تفرق طولانی مدت مردم سرزمینمان و رنج و ملال کادر درمان شود.

وزیر بهداشت خطاب به کادر درمان، عنوان کرد: درود می فرستم به شرف شما که با تلاش شبانه روزی، بنده و مدیران جمهوری اسلامی را در پیشگاه مردم سرافزاز کردید. در این دوره از خیز بیماری شما توانستید علیرغم افزایش موارد بستری، با تمهیدات ویژه تعداد مرگ ها را کم کنید.

وزیر بهداشت ادامه داد: در روزهای اول که در قم و گیلان گرفتار کرونا شدیم، مرگ ها و بستری ها دوشادوش یکدیگر می رفت، اما امروز شما توانستید فاصله مرگ با بستری را با اندوختن تجربه و جانفشانی بیشتر و ده ها تمهید دیگر، کم کنید که بسیار افتخارآمیز است. از اصحاب رسانه می خواهم که اقدامات هنرمندانه تیم پزشکی کشور را به تصویر کشند. در مجموع در دور دوم بیماری توانستیم در بیمارستان ها فاصله مرگ را با بستری افزایش دهیم.

نمکی ادامه داد: دو سه ماه اخیر تا اندازه ای به ما تجربه آموخت تا کنترل های مراقبتی جدید داشته باشید و تمهیداتی بیندیشید که روز به روز مرگ ها از موارد بستری کم شود. اگر این میزان بستری اخیر با همان آهنگ مرگ روزهای اول پیش می رفت، مرگهای سه رقمی به مرزهای خطرناک تری پیش می رفت.

وی گفت: در تمام استان ها و دانشگاه های علوم پزشکی خواهشم آن است که روحیه بالای خودتان و پرسنل را حفظ کنید، از ناملایمات نرنجید و بدانید که شاید روزهای سخت و سخت تری را در پیش داشته باشیم. با هم پیمان می بندیم در آینده نزدیک دوباره مرگ ها را دو رقمی کنیم و به سمت دو رقمی و تک رقمی کردن آن حرکت کنیم؛ این آغاز یک همدلی و وفاق و همبستگی جدید در درون تیم وزارت بهداشت و بیرون از این تیم هم با وفاق و همدلی ملی است.

لزوم افزایش مراکز سرپایی 16 ساعته

وزیر بهداشت همچنین خطاب به روسای دانشگاه های علوم پزشکی کشور گفت: به عنوان یک سیاست باید مراکز سرپایی 16 ساعته را افزایش دهیم؛ این یکی از اولین گام هایی است که در بسیج ملی در دوره های اول و دوم دیدیم که چقدر توانست کمک کننده باشد.

دکتر نمکی ادامه داد: هرچقدر بتوانیم در درمان سرپایی و در فیلتر کردن و ایزوله کردن بیماران در فاز اول موفق شویم، در کنار آن باید با آموزش، فاصله گذاری، استفاده از ماسک و بسیج عمومی برای آموزش مردم که کرونا تمام نشده و بهترین راه مبارزه با آن رعایت اصول و پروتکل های بهداشتی است، تلاش کنیم . بنابراین، اولین گام ما افزایش مراکز 16 ساعته و اطلاع رسانی توسط سامانه هایی است که در اختیار داریم. در عین حال باید اصول و پروتکل ها را رعایت و نظارت کنیم، آن هم با همدلی و وفاقی که با استانداران و دادستانان و همه عزیزان که در سطح استان ها داریم و به ما کمک کرده اند.

اطلاع رسانی به مردم، به عنوان یک اصل

مهم وی افزود: تمنا می کنم که اطلاع رسانی به مردم را به عنوان یک اصل مهم رعایت کنید. در برخی استان ها موضوع ایزوله کردن افراد PCR مثبت را آنطور که باید تبیین نمی کنند، لذا خواهشم این است که آموزش موارد ایزوله شده را در اولویت قرار دهید. همانطور که مقام معظم رهبری هم فرمودند، باید بتوانیم در این دوره هرچه زودتر زنجیره انتقال را قطع کنیم. خواهشم این است که عزیزان با مکانیزم هایی بتوانند آموزش ها را در افراد ایزوله شده بالا ببرند تا بتوانیم زنجیره را زودتر قطع کنیم.

لزوم تدوین برنامه های مفصل برای سالمندان و بیماران زمینه ای در موضوع کرونا

نمکی در ادامه خطاب به روسای دانشگاه ها، گفت: در عین حال تقاضای دیگرم این است که برای گروه های هدف مانند سالمندان و افراد مبتلا به بیماری های زمینه ای برنامه ها را مفصل تر و مبسوط تر اجرا کنید. در این مدت فقط حدود 12.3 درصد از موارد مرگ ناشی از کرونا مربوط به کسانی بود که بیماری های زمینه ای و سن بالا نداشتند. اکثر مرگ ها به سن بالای 60 سال، بیماری های زمینه ای و در جوانترها با چاقی، مرتبط بود. خواهشم از همه روسای دانشگاه های علوم پزشکی این است که برنامه های مفصلی را برای کاهش مرگ و میر در این گروه آسیب پذیر تدوین کنند؛ به خصوص اگر پاییز سختی را در همپوشانی آنفلوآنزا و کووید 19 در پیش داشته باشیم.

تصویب تعرفه خدمات تله مدیسین در ستاد ملی کرونا

وی ادامه داد: بنابراین باید برای سالمندان برنامه داشته باشیم، اولا باید شناسایی بیماری های زمینه ای را در استان ها دقیق تر کنیم و برای رساندن داروهای سالمندان به صورت خاص به منزل و استفاده از تله مدیسین و طبابت از راه دور که در ستاد ملی کرونا هم آن را مصوب کردیم تا تعرفه ای را برای این اقدام داشته باشیم، اقدام کنیم. بیماران فشار خونی، مزمن و دیابتیک نباید هر روز راهی کلینیک ها شوند تا دچار آلودگی جدید شوند، بلکه باید بتوانیم به صورت خاص این موارد را هم از طریق دولت الکترونیک برای خدمات غیر پزشکی تقویت کنیم و هم از نظر دستیابی به خدمات پزشکی و درمانی و دارویی برایشان اقدام کنیم.

بیمارستان های کرونایی از غیرکرونایی جدا شوند

وزیر بهداشت تاکید کرد: در عین حال خواهشم این است که بیمارستان های کرونایی را از غیرکرونایی جدا کنم. ماه هاست که مردم به دلیل برخی بیماری های غیرکرونایی نیازمند خدمت هستند و ممکن است در صف طولانی منتظر ماندند و شاید جرات نکنند که به بیمارستانی بیایند که در آنجا بیمار کرونایی بستری شده است. البته ممکن است که در برخی استان ها امکان جدا کردن بیمارستان ها نباشد، در آنجا هم در حداکثر ممکن باید بتوان جداسازی را انجام داد. خواهشم این است که در استان ها حتما بیمارستان های کرونایی از غیر کرونایی جدا شوند.

تمهید برای جلوگیری از کاهش درآمد اختصاصی بیمارستانها

نمکی ادامه داد: حال این سوال ایجاد می شود که اگر بیمارستان های کرونایی از غیر کرونایی جدا شوند، درآمدهای اختصاصی برخی بیمارستان ها به شدت نزول می کند، اما ما برای این موضوع هم تمهیداتی داریم تا با توجه به کاهش درآمد اختصاصی بیمارستان ها بتوانیم کمک کنیم تا این مشکل رفع شود.

وی افزود: در عین حال در رابطه با بازنگری قابلیت ها در استان ها، از همه روسای دانشگاه ها خواهش می کنم که یکبار دیگر امکاناتشان را واکاوی کنند. ما در این مدت دیدیم که بیمارستان نوسازی که تحویل گرفته شده، ظرفیت عملی اکسیژن سازش با ظرفیت اسمی اش متفاوت است که این امر در کردستان، خوزستان و هرمزگان مشاهده شد. به همین دلیل دستگاه اکسیژن ساز را به عنوان اولویت اول قرار دادیم. بنده با وزیر دفاع هم صحبت کردم و قرار شد که از امکانات مجموعه وزارت دفاع و برخی از دستگاه های دیگر هم کمک بگیریم. باید هرچه زودتر اکسیژن رسانی به بیماران را تقویت کنیم. یک بیمار مبتلا به کووید 19 بیرون از آی سی یو، حدود هشت تا 11 لیتر اکسیژن در دقیقه نیاز دارد و در آی سی، بیش از 27 لیتر در دقیقه به اکسیژن نیاز دارد.

مدافعان سلامت با معوقات 10 تا 15 ماهه، بیماران را تنها نگذاشتند/ کادر بهداشتی و درمانی کشور شایسته تکریم هستند

وی با اشاره به وضعیت نیروی انسانی بیمارستان ها، گفت: ما بی نظیرترین پرستاران، بهورزان و کادر بهداشتی و درمانی جهان را داریم و خواهشم این است که این افراد را تکریم کنیم. یک پرستار، یک بهورز و نیروی خدماتی ما در روزهای سخت اول که کمبود امکانات داشتیم، ما را ترک نکرد و به دلیل معوقات کارانه، بیمار را ترک کرد و برای اعتراض به خیابان ها نیامدند. پرستاران و نجیب ترین افرادی که در رده های مختلف با ما کار می کنند، با معوقات 10 تا 15 ماه هرگز ما و بیمارانشان را تنها نگذاشتند. بنابراین، اولا باید این افراد را تکریم کنیم و ما هم در صددیم که مطالبات‌شان را به حداقل برسانیم.

وزیر بهداشت ادامه داد: همچنین برای حفاظت پرسنل، هرچه نیاز بوده، فراهم کردیم. نباید عزیزی از کادر درمان و بهداشت در زمینه پوشش و حفاظت دچار کاستی شوند. البته گاهی متاسفانه خودشان رعایت نمی کنند که تقاضا دارم، همکاران بیشتر رعایت کنند. در عین حال از ظرفیت بیمارستان های معین برای آموزش نیروهایمان استفاده کنید. با همکاری معاونتهای آموزشی و درمان تصمیماتی را برای حذف امتحان بورد در یک مقطع و توزیع نیروها در مرداد ماه گرفتیم تا بتوانیم نیروی پزشکی کشور را در اسرع وقت با دانش آموختگان دوره های رزیدنتی کشور حل کنیم و پرستاران ترم آخر را زودتر دعوت کنیم تا از مرداد ماه سرکار روند.

امسال 10هزار تخت بیمارستانی اضافه می شود

وزیر بهداشت در این اجلاس مجازی، خطاب به روسای دانشگاه ها، بیان کرد: حتما پروژه های نیمه تمام را جدی بگیرید. حداکثر تختی که در سال های قبل اضافه شده، 4500 تخت بوده است، اما امسال می خواهیم حدود 10 هزار تخت بیمارستانی را اضافه کنیم که کمک می کند هم کمبود تخت را در کشور جبران کنیم که قسمت عمده آن هم آی سی یو خواهد بود و هم به دنیا اعلام کنیم که هم کووید 19 را مدیریت کردیم و هم از توسعه زیرساخت هایمان به دلیل مشکلات تحریم، غافل نبودیم.

توزیع بیمارستانی داروی رمدسیویر و فاویپیراویر

نمکی با بیان اینکه بحث دارو بحث جدی ماست، گفت: خواهشم از روسای دانشگاه ها این است که به تله پروتکل های غیر علمی نیفتند. اینکه یک تحقیق در یک جای دنیا می گوید که فلان دارو موثر است، آن را به عنوان یک پروتکل در دانشگاه ها تعریف نکنید و ما را به تله بازاریابی شرکت های چند ملیتی گرفتار نکنید. در عین حال ما تلاش کردیم که از داروهایی که تا امروز مشخص شده که در درمان کووید 19 حداقل اثر را دارد، غفلت نکنیم و آن را مهیا کنیم. بر همین اساس دیروز داروی رمدسیویر را برای دانشگاه ها توزیع کردیم و در اواخر این هفته رمدسیویر تولید داخل که از ما های قبل در چند کمپانی داخلی شروع شده، به بازار می آید. داخلی فاویپیراویر را تولید کردیم. خواهشم این است که توزیع شان فقط در بیمارستان و از سوی پزشک متخصص باشد. نباید یک داروی ضد ویروس را که می تواند مقاومت جدید در برابر سایر ویروس ها ایجاد کند را هر کسی نسخه کند و هر داروخانه ای هم آن را به دست بیمار بدهد. بنابراین دارو را به صورت مناسب و علمی تامین کرده و در اختیار می گذاریم، اما بیهوده آن را مصرف نکنید.

نمکی ادامه داد: توصیه دیگر من رسیدگی به بیماران غیرکرونایی است و اولین گامی که می خواهم روسای دانشگاه ها بردارند، منصوب کردن یک قائم مقام برای مدیریت امور کرونای استان که فقط کرونا را مدیریت کنند و سایر معاونت ها هم در مدیریت پیشگیری، مراقبت، آموزش و درمان کرونا با این فرد هماهنگ باشند و بیشتر به موارد غیرکرونا بپردازند.

کرونا نباید ما را از غیرکرونا غافل کند

وی افزود: متاسفانه پوشش واکسیناسیون عمومی دنیا، 25 درصد در حال کاهش است و ما نیز از این جریان قطعا متاثر خواهیم شد. بیماران غیرواگیر دارند در ممکلت ها به گونه ای فراموش می شوند. به همین دلیل خواهشم این است که روسای دانشگاه ها از امروز یک نفر را به عنوان قائم مقام شان در مدیریت کرونا منصوب کنند و بقیه موارد را معاونت ها به کارشان بپردازند. مواردی مانند واکسیناسیون، مراقبت از زنان باردار، برنامه های کشوری مانند پزشک خانواده، سیستم ارجاع، هر خانه یک پایگاه سلامت و نسخه نویسی الکترونیک که باید این برنامه ها را امسال اجرا کنیم. بنابراین، کرونا نباید ما را از غیر کرونا غافل کند. خواهشم این است که مراکز 16 ساعته کرونا را از مراکز خدمت رسانی های دیگر جدا کنید. قطعا باید برای بیمارانی که می خواهند برای مراقبت های بارداری، واکسیناسیون و سایر موارد مراجعه کنند، مراکز جداگانه ای را اعلام کنیم تا مردم بتوانند با سهولت مراجعه کنند.